Zákon o nižších nákladech na budování sítí míří ke schvalování

Sněmovna propustila do třetího čtení vládní návrh zákona, který má pomoci operátorům šetřit peníze při budování komunikačních sítí. Operátoři by mohli podle odhadu vlády do roku 2020 ušetřit 20 až 30 procent celkových nákladů při budování vysokorychlostních sítí. Sněmovna by nový zákon o snížení nákladů mohla schvalovat v březnu.
Podle zákona bude vysokorychlostní sítí taková síť, která umožní připojení o rychlosti nejméně 30 megabitů za vteřinu. Návrh zákona o opatřeních ke snížení nákladů na zavádění vysokorychlostních sítí elektronických komunikací vychází ze směrnice Evropského parlamentu a stanovuje pravidla využívání existující infrastruktury při pokládání nových sítí. Řeší situace, kdy se pokládá vedení pro různé sítě souběžně, aby se ve stejný čas na stejném místě nekopalo dvakrát. Měl by také odstranit neefektivnost při udělování administrativních povolení a překážky týkající se zavádění infrastruktury zastavěné v budovách. Náklady na stavební práce podle návrhu představují kolem 80 procent celkových nákladů na budování sítí operátorů.
Návrh zákona počítá také se zřízením Jednotného informačního místa, kterým má být Český telekomunikační úřad. Bude mít za úkol zprostředkovávat informace mezi provozovateli sítí, úřady a dalšími zainteresovanými stranami. Takzvanými povinnými osobami budou nejen provozovatelé veřejných komunikačních sítí, ale i provozovatelé energetických a distribučních soustav nebo třeba teplárenské firmy. Budou jimi i provozovatelé kanalizačních sítí.
Sněmovní hospodářský výbor doporučil vložit do zákona opatření, aby si ČTÚ při rozhodování ve sporech ohledně sítí, které se současně týkají distribuce plynu, energie nebo tepla, vyžádal závazné stanovisko Energetického regulačního úřadu. Navrhuje také, aby zavádění vysokorychlostních sítí podle tohoto nového zákona bylo komunikační činností, která se uskutečňuje ve veřejném zájmu. To by umožnilo použít pro budování sítí v krajním případě i vyvlastnění.
"My jsme, pokud se týká digitální infrastruktury, na chvostu nejen Evropy, ale i celého světa. Už jsme někde i za Trinidadem," řekl ČTK k tomuto návrhu předseda hospodářského výboru Ivan Pilný. Digitální infrastrukturu je proto podle něj postavit na úroveň ostatní infrastruktury, například dopravní, kde je možné už nyní použít i vyvlastnění. "Já nepředpokládám, že tady dojde k něčemu takovému, ale prostě je dobře, že to v tom zákoně bude konstatováno," dodal.