Rubrika Byznys

Současné trendy ve využívání umělé inteligence v podnikání

Mujbiz.cz , 01. December 2023 00:00
Současné trendy ve využívání umělé inteligence v podnikání

Umělá inteligence ovlivňuje prakticky všechny obory lidské činnosti, díky AI je nyní možné také zásadně zrychlit a zlepšit zpracování zákaznických dat a zlepšit řízení vztahů se zákazníky prostřednictvím CRM. Společnost Salesforce se od svého založení v roce 1999 snaží co nejefektivněji využívat nejnovější technologie, jako je cloud, mobilní technologie, sociální sítě, AI, hlas a blockchain. Vytvořila tak důvěryhodného digitálního pomocníka a mentora pro podniky všech velikostí po celém světě, který podporuje digitální transformaci, jež je hnací silou globálního růstu. Své nejnovější inovace představila na nedávné konferenci Innovation Day v Praze, která následovala po globální akci Dreamforce 2023 v San Francisku.

I přes zpomalující poptávku je ve výstavbě rekordní množství industriálních prostor

Mujbiz.cz , 24. October 2023 12:44
I přes zpomalující poptávku je ve výstavbě rekordní množství industriálních prostor

Celková nabídka moderních průmyslových prostor dosáhla téměř 11,5 milionu m2. Ve Q3 2023 bylo na trh nově dodáno téměř 183 000 m2. Poptávka po průmyslových prostorách v Q3 2023 zpomalila a dosáhla pouhých 181 700 m2. Spekulativně budované průmyslové plochy tvořily 41 % z více než 1,4 milionu m2, které jsou nyní ve výstavbě; tento podíl koresponduje s trendem posledních tří čtvrtletí. Míra neobsazenosti se oproti předchozímu čtvrtletí snížila o 22 bazických bodů, a nadále zůstává na nízké úrovni 1,5 %. Průměrné nejvyšší dosahované nájemné v Praze zůstalo stabilní a činilo přibližně 7,50 – 7,70 eur za m2 měsíčně.

Absencí energetického managementu přicházejí tuzemské firmy ročně o stovky tisíc korun

Mujbiz.cz , 17. October 2023 17:06
Absencí energetického managementu přicházejí tuzemské firmy ročně o stovky tisíc korun

České firmy spotřebu energií monitorují, ale ne pečlivě. Zbytečně tak přicházejí každý měsíc o podstatnou část financí na zajištění provozu. Přestože v průzkumu společnosti Soitron polovina respondentů uvedla, že ceny energií výrazně ovlivňují jejich marži, a dalších 5 % respondentů přiznalo, že ceny energií vůbec finančně nezvládají, málokdo svou spotřebu sleduje důkladně. Přitom již pouhé sledování spotřeby a rozpad nákladů na konkrétní zdroj energie může vést k odstranění neefektivit a ušetřit tak až desetinu provozních nákladů.

Evropský realitní trh na vlně renovací

Mujbiz.cz , 05. October 2023 14:59
Evropský realitní trh na vlně renovací

Závod v modernizaci nemovitostí je v plném proudu. Pokud vlastníci nemovitostí a investoři nezačnou jednat ihned, hrozí jim, že jejich aktiva budou ztrácet hodnotu. Takový je závěr společnosti Colliers, prezentovaný v nové studii zaměřené na ESG.

Tlak na růst mezd do konce roku ještě zesílí

Mujbiz.cz , 12. September 2023 00:00
Tlak na růst mezd do konce roku ještě zesílí

Letošní rok je rokem růstu mezd, a to napříč obory i pozicemi. Zaměstnavatelé se snaží alespoň částečně kompenzovat vysokou míru inflace, i když je logické, že na sebe nemohou vzít plné břímě tohoto negativního ekonomického jevu. Dá se očekávat, že tlak na růst mezd ke konci letošního roku ještě zesílí a zaměstnavatelé začnou čelit zvýšené fluktuaci. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který mapuje aktuální finanční ohodnocení stovek pracovních pozic v 9 oborech a 13 regionech.

Zájem o prostory v mixed-use komplexech roste, jejich výstavba však v ČR zaostává

Mujbiz.cz , 22. June 2023 23:00
Zájem o prostory v mixed-use  komplexech roste, jejich výstavba však v ČR zaostává

V České republice roste zájem o tzv. mixed-use projekty, které propojují kanceláře, obchody, bydlení a různé formy společenského vyžití. Jejich výstavba však bohužel zatím zaostává za okolními zeměmi. Důvodem je především velmi dlouhý proces povolování staveb. Zatímco například v Polsku trvá povolení nové stavby jen několik měsíců, u nás jde zpravidla o roky.

Český trh průmyslových nemovitostí dosáhl 11 milionů m2

Mujbiz.cz , 25. May 2023 00:00
Český trh průmyslových nemovitostí dosáhl 11 milionů m2

Během prvních tří měsíců roku 2023 překročil český trh průmyslových nemovitostí hranici 11 milionů m2. Trh meziročně vzrostl o 10 %, což je o 1,5procentního bodu více, než kolik činí pětiletý průměr. Celkový objem nově dokončených industriálních prostor činil v prvním kvartále letošního roku 217 900 m2. V porovnání s pětiletým průměrem za stejné období jde o 21% nárůst. Zvýšená stavební aktivita, která je na trhu patrná od konce roku 2021, nyní přináší ovoce. Během prvního kvartálu přibylo nejvíce nových prostor v Ústeckém kraji (37 %), Karlovarském kraji (29 %) a Moravskoslezském kraji (19 %). Vyplývá to z pravidelného kvartálního průzkumu, který zrealizovala společnost Colliers.

Colliers představil cenovou mapu kanceláří, stavba trasy D pražského metra přinese nové příležitosti

Mujbiz.cz , 10. May 2023 00:00
Colliers představil cenovou  mapu kanceláří, stavba trasy D pražského metra přinese nové příležitosti

Společnost Colliers, která patří ke špičce v poskytování diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic, připravila unikátní cenovou mapu kancelářských ploch v Praze. Mapa napovídá, že za nejvyšší dosahované nájemné se kanceláře pronajímají na centrálně položených stanicích metra, jako je Muzeum či Náměstí Republiky, nejnižší nájemné je pak v okolí stanic Petřiny či Náměstí Míru.

Rostoucí počet zaměstnanců má zájem o práci ze zahraničí

Mujbiz.cz , 06. May 2023 00:00
Rostoucí počet zaměstnanců má zájem o práci ze zahraničí

Zaměstnanci už nechtějí pracovat jen z domova, čím dál víc se jim líbí flexibilita místa a času, tedy možnost pracovat kdykoliv a odkudkoliv, v rostoucím počtu případů i ze zahraničí. I přes značnou administrativní zátěž, kterou s sebou umožnění práce ze zahraničí nese, tuto možnost nabízí již 44 % zaměstnavatelů z oboru IT a podnikových služeb.

Objem investic do komerčních nemovitostí v ČR byl nejnižší od roku 2013

Mujbiz.cz , 28. February 2023 14:30
Objem investic do komerčních nemovitostí v ČR byl nejnižší od roku 2013

Objem investic do komerčních nemovitostí ve střední a východní Evropě (CEE) v roce 2022 činil zhruba 10,7 miliardy eur. Meziročně se sice jedná o pokles o pouhá 3,3 %, ve srovnání se situací před pandemií jde však o snížení o více než 20 %. Nejaktivnější byl přitom domácí kapitál s 38% podílem na celkových objemech transakcí.

Strana 1 z 75 Další »