Rubrika Byznys

Popularita Česka jako destinace pro digitální obory roste

Mujbiz.cz , 06. June 2024 00:00
Popularita Česka jako destinace pro digitální obory roste

Bezpečnost uvádí mezinárodní firmy jako nejsilnější argument, proč provozují své pobočky se specializací na IT či digitální podnikové služby v České republice. Popularita Česka z jejich pohledu roste i díky vysoké kvalitě života, která dokáže přilákat i zahraniční experty, a politické a ekonomické stabilitě. Vyplývá to z průzkumu, který zrealizovala asociace ABSL mezi stovkou mezinárodních firem.

Období limitované investiční aktivity na trhu komerčních nemovitostí v ČR se blíží ke konci

Mujbiz.cz , 04. June 2024 00:00
Období limitované investiční aktivity na trhu komerčních nemovitostí v ČR se blíží ke konci

Navzdory současnému oslabení investiční aktivity v regionu střední a východní Evropy (CEE) objemy investic do komerčních nemovitostí v České republice v 1. čtvrtletí roku 2024 zaznamenaly meziroční nárůst o 36 %. Celkem zde byl v tomto období zainvestován kapitál v objemu 545 milionů eur, přičemž dominovali zejména lokální investoři. Výnosy nezaznamenaly oproti předchozímu čtvrtletí žádný výrazný pohyb. Dle odhadů společnosti Colliers, předního poskytovatele diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic, by se celkový objem transakcí v roce 2024 měl dostat na hranici 1,4 miliardy eur. To by znamenalo konec tříletého období poklesu a naději, že se český realitní investiční trh odráží ode dna.

Zodpovědnost za tvorbu cen se přesouvá na prodej a marketing

Mujbiz.cz , 13. May 2024 12:16
Zodpovědnost za tvorbu cen se přesouvá na prodej a marketing

Společnost Vendavo, přední celosvětový poskytovatel řešení pro správu a optimalizaci cen pro výrobní a obchodní společnosti, zveřejnila výsledky průzkumu Pricing Excellence and Outlook 2024, který zrealizovala ve spolupráci se společností Copperberg. Vyplývá z nich, že zodpovědnost za tvorbu cen se u obchodních firem pomalu přesouvá z oddělení financí na oddělení prodeje a marketingu, a to především z důvodu stávající ekonomické volatility. Stále důležitější dovedností zaměstnanců týmů zodpovědných za tvorbu cen je pak datová analytika. Větší polovina organizací již při cenotvorbě alespoň částečně využívá umělou inteligenci.

Současné trendy ve využívání umělé inteligence v podnikání

Mujbiz.cz , 01. December 2023 00:00
Současné trendy ve využívání umělé inteligence v podnikání

Umělá inteligence ovlivňuje prakticky všechny obory lidské činnosti, díky AI je nyní možné také zásadně zrychlit a zlepšit zpracování zákaznických dat a zlepšit řízení vztahů se zákazníky prostřednictvím CRM. Společnost Salesforce se od svého založení v roce 1999 snaží co nejefektivněji využívat nejnovější technologie, jako je cloud, mobilní technologie, sociální sítě, AI, hlas a blockchain. Vytvořila tak důvěryhodného digitálního pomocníka a mentora pro podniky všech velikostí po celém světě, který podporuje digitální transformaci, jež je hnací silou globálního růstu. Své nejnovější inovace představila na nedávné konferenci Innovation Day v Praze, která následovala po globální akci Dreamforce 2023 v San Francisku.

I přes zpomalující poptávku je ve výstavbě rekordní množství industriálních prostor

Mujbiz.cz , 24. October 2023 12:44
I přes zpomalující poptávku je ve výstavbě rekordní množství industriálních prostor

Celková nabídka moderních průmyslových prostor dosáhla téměř 11,5 milionu m2. Ve Q3 2023 bylo na trh nově dodáno téměř 183 000 m2. Poptávka po průmyslových prostorách v Q3 2023 zpomalila a dosáhla pouhých 181 700 m2. Spekulativně budované průmyslové plochy tvořily 41 % z více než 1,4 milionu m2, které jsou nyní ve výstavbě; tento podíl koresponduje s trendem posledních tří čtvrtletí. Míra neobsazenosti se oproti předchozímu čtvrtletí snížila o 22 bazických bodů, a nadále zůstává na nízké úrovni 1,5 %. Průměrné nejvyšší dosahované nájemné v Praze zůstalo stabilní a činilo přibližně 7,50 – 7,70 eur za m2 měsíčně.

Absencí energetického managementu přicházejí tuzemské firmy ročně o stovky tisíc korun

Mujbiz.cz , 17. October 2023 17:06
Absencí energetického managementu přicházejí tuzemské firmy ročně o stovky tisíc korun

České firmy spotřebu energií monitorují, ale ne pečlivě. Zbytečně tak přicházejí každý měsíc o podstatnou část financí na zajištění provozu. Přestože v průzkumu společnosti Soitron polovina respondentů uvedla, že ceny energií výrazně ovlivňují jejich marži, a dalších 5 % respondentů přiznalo, že ceny energií vůbec finančně nezvládají, málokdo svou spotřebu sleduje důkladně. Přitom již pouhé sledování spotřeby a rozpad nákladů na konkrétní zdroj energie může vést k odstranění neefektivit a ušetřit tak až desetinu provozních nákladů.

Evropský realitní trh na vlně renovací

Mujbiz.cz , 05. October 2023 14:59
Evropský realitní trh na vlně renovací

Závod v modernizaci nemovitostí je v plném proudu. Pokud vlastníci nemovitostí a investoři nezačnou jednat ihned, hrozí jim, že jejich aktiva budou ztrácet hodnotu. Takový je závěr společnosti Colliers, prezentovaný v nové studii zaměřené na ESG.

Tlak na růst mezd do konce roku ještě zesílí

Mujbiz.cz , 12. September 2023 00:00
Tlak na růst mezd do konce roku ještě zesílí

Letošní rok je rokem růstu mezd, a to napříč obory i pozicemi. Zaměstnavatelé se snaží alespoň částečně kompenzovat vysokou míru inflace, i když je logické, že na sebe nemohou vzít plné břímě tohoto negativního ekonomického jevu. Dá se očekávat, že tlak na růst mezd ke konci letošního roku ještě zesílí a zaměstnavatelé začnou čelit zvýšené fluktuaci. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který mapuje aktuální finanční ohodnocení stovek pracovních pozic v 9 oborech a 13 regionech.

Zájem o prostory v mixed-use komplexech roste, jejich výstavba však v ČR zaostává

Mujbiz.cz , 22. June 2023 23:00
Zájem o prostory v mixed-use  komplexech roste, jejich výstavba však v ČR zaostává

V České republice roste zájem o tzv. mixed-use projekty, které propojují kanceláře, obchody, bydlení a různé formy společenského vyžití. Jejich výstavba však bohužel zatím zaostává za okolními zeměmi. Důvodem je především velmi dlouhý proces povolování staveb. Zatímco například v Polsku trvá povolení nové stavby jen několik měsíců, u nás jde zpravidla o roky.

Český trh průmyslových nemovitostí dosáhl 11 milionů m2

Mujbiz.cz , 25. May 2023 00:00
Český trh průmyslových nemovitostí dosáhl 11 milionů m2

Během prvních tří měsíců roku 2023 překročil český trh průmyslových nemovitostí hranici 11 milionů m2. Trh meziročně vzrostl o 10 %, což je o 1,5procentního bodu více, než kolik činí pětiletý průměr. Celkový objem nově dokončených industriálních prostor činil v prvním kvartále letošního roku 217 900 m2. V porovnání s pětiletým průměrem za stejné období jde o 21% nárůst. Zvýšená stavební aktivita, která je na trhu patrná od konce roku 2021, nyní přináší ovoce. Během prvního kvartálu přibylo nejvíce nových prostor v Ústeckém kraji (37 %), Karlovarském kraji (29 %) a Moravskoslezském kraji (19 %). Vyplývá to z pravidelného kvartálního průzkumu, který zrealizovala společnost Colliers.

Strana 1 z 76 Další »