V boji proti přetáčení tachometrů dojde na přeshraniční výměnu záznamů

Mujbiz.cz , 08. June 2018 08:00 0 komentářů

Evropský parlament si prý posvítil na manipulaci s tachometry. Už za rok se můžeme dočkat legislativy, která uloží státům zavádět překážky zamezující přetáčení tachometrů u ojetých vozů. Na základě ní mají být státy schopné vytvořit spolehlivé mechanismy sběru údajů o počtu ujetých kilometrů od okamžiku první registrace vozidla a také umožnit jejich mezinárodní výměnu.

Stejné právní a technické překážky by měli být uplatňovány také na dovozy ze zemí mimo EU. Platformou na shromažďování a sdílení dat by se měl stát systém EUCARIS. Údaje by měli poskytovat i výrobci ze svých databází a servisy.

Evropský parlament 31. 5. 2018 přijal usnesení, které obsahuje doporučení pro Evropskou komisi ohledně stáčení tachometrů. Uvádí přitom alarmující výsledky studií, které odhadují škody způsobené manipulací na 5,6 až 9,6 miliardy Eur. Dle europoslanců jsou většímu riziku stáčení vystaveny země, které vstoupily do EU až po roce 2004, mezi něž patří také Česko, Polsko nebo Slovensko, a země v bezprostředním sousedství EU.

Europoslance vedly k návrhu na mezistátní výměnu dat o stavech tachometrů dobré zkušenosti ze zemí, kde fungují databáze vnitrostátní. V dnes přijatém usnesení žádají Evropskou komisi o přijetí legislativy, která uloží státům přijímat právní, technické a také provozní překážky, které zamezí stáčení. Má poskytnout rámec pro tvorbu mechanismů sběru údajů a umožnit jejich mezinárodní výměnu. Dle europoslanců má být kupujícím před koupí poskytnuta možnost ověřit správnost záznamu stavu tachometru a to bez ohledu na to, ve kterém členském státě bylo vozidlo registrováno.

Systém EUCARIS, původně určený zejména k odhalování kradených vozů napříč EU ale využívá k výměně záznamů o stavech tachometru pouze Belgie, Nizozemsko a Slovensko. Europoslanci vyzývají ostatní státy, aby v rámci EUCARISU začaly data o nájezdu kilometrů sdílet povinně.

Europoslanci se domnívají, že z dlouhodobého hlediska by mohl pomoct zamezit stáčení tzv. blockchain (druh distribuované databáze pro bezpečné transakce, používaná například pro kryptoměny). Komise má navrhnout posouzení nákladů a přínosů vytvoření evropské blockchainové sítě pro záznamy o stavech počítadel ujetých kilometrů. V případě pozitivních výsledků má vytvořit právní a regulační rámec pro automatizovaný přenos záznamů z aut s funkcí propojitelnosti. Bez ohledu na výsledek posouzení má být tento rámec vytvořen pro přístup k záznamům o stavech tachometrů, které shromažďují a uchovávají výrobci.


Komentáře

RSS 

Zprávičky

Pozor při nákupu stavební izolace

Mujbiz.cz , 05. March 2019 10:00

Česká obchodní inspekce Olomouckého a Moravskoslezského kraje kontrolovala prodej stavebních výrobků...

Více 0 komentářů

Svatba za více než 250 tisíc korun je raritou

Mujbiz.cz , 04. March 2019 08:00

Není to tak dávno, co jsme oslavili Valentýna, svátek všech zamilovaných, který nejeden muž či žena ...

Více 0 komentářů

Bankovní aplikaci má prý v mobilu polovina Čechů

Mujbiz.cz , 03. March 2019 07:00

Češi se ve svých mobilech naučili používat finanční aplikace, alespoň jednu má nainstalovanou více n...

Více 0 komentářů