Půjčovny svatebních šatů na severu Čech opakovaně porušují zákon

Mujbiz.cz , 09. květen 2018 12:00 0 komentářů

Česká obchodní inspekce Ústeckého a Libereckého kraje uskutečnila mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na půjčovny šatů v tomto regionu. Provedla 8 kontrol a v 7 případech zjistila porušení zákona o ochraně spotřebitele. Jednalo se především o opakující se chybné ocenění půjčovaného oblečení. Dále spotřebitelé nebyli informování o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění reklamace nebo nebylo vydáno písemné potvrzení o převzetí objednávky.

Česká obchodní inspekce Ústeckého a Libereckého kraje provedla v průběhu měsíce března a dubna kontroly půjčoven svatebních a společenských šatů. V tomto období bylo provedeno 8 kontrol. U 7 půjčoven bylo zjištěno porušení zákona o ochraně spotřebitele. Inspektoři zaznamenali opakující se porušení ocenění půjčovaného ošacení, spotřebitelé nebyli informování o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění reklamace, nebylo vydáno písemné potvrzení o převzetí objednávky a v jednom případě nebylo u vyžádaného dokladu označeno, že se jedná o použitý výrobek.

Inspektoři ČOI se setkali například s takovým jednáním, kdy u zápůjčky pánského společenského saka nebyl spotřebitel s cenou zápůjčky žádným způsobem seznámen. Saka byla v provozovně na ramínku, na stojanu, cena však u nich nebyla uvedena. Obsluhující vyplnil zakázkový list - Smlouva o nájmu oděvů, kde byly údaje o spotřebiteli (jméno a příjmení, adresa, telefon, datum zápůjčky, datum vrácení, název zapůjčených výrobků, cena za zápůjčky a datum plnění). Kopii zakázkového listu - Smlouvu o nájmu oděvů však spotřebitel neobdržel. Pokud služba není službou na počkání, je prodávající povinen vydat spotřebiteli písemné potvrzení o převzetí objednávky. Potvrzení musí obsahovat označení předmětu služby, její rozsah, jakost, cenu za provedení služby a termín jejího plnění. Tím došlo k porušení zákona o ochraně spotřebitele.

Celkem inspektoři uložili pokuty na místě v celkové výši 7 500 Kč a jedno kontrolní zjištění bude postoupeno do správního řízení.


Komentáře

RSS 

Zprávičky

Chová se více prasat, jejich stavy ale dlouhodobě klesají

Mujbiz.cz , 24. květen 2018 07:00

K 1. dubnu vzrostly stavy drůbeže, prasat, ovcí a koní. Stavy skotu naopak klesly. Vyplývá to z čers...

Více 0 komentářů

Lékárny při kontrolách ČOI na severu Moravy neobstály

Mujbiz.cz , 22. květen 2018 09:57

Česká obchodní inspekce Olomouckého a Moravskoslezského kraje provedla na základě častých dotazů spo...

Více 0 komentářů

V tuzemsku působí téměř 900 tisíc podnikatelů

Mujbiz.cz , 20. květen 2018 06:00

V tuzemsku je registrováno 2,86 miliónu ekonomických subjektů. Bezmála 51 % z nich je aktivních. Nej...

Více 0 komentářů