Půjčovny svatebních šatů na severu Čech opakovaně porušují zákon

Mujbiz.cz , 09. květen 2018 12:00 0 komentářů

Česká obchodní inspekce Ústeckého a Libereckého kraje uskutečnila mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na půjčovny šatů v tomto regionu. Provedla 8 kontrol a v 7 případech zjistila porušení zákona o ochraně spotřebitele. Jednalo se především o opakující se chybné ocenění půjčovaného oblečení. Dále spotřebitelé nebyli informování o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění reklamace nebo nebylo vydáno písemné potvrzení o převzetí objednávky.

Česká obchodní inspekce Ústeckého a Libereckého kraje provedla v průběhu měsíce března a dubna kontroly půjčoven svatebních a společenských šatů. V tomto období bylo provedeno 8 kontrol. U 7 půjčoven bylo zjištěno porušení zákona o ochraně spotřebitele. Inspektoři zaznamenali opakující se porušení ocenění půjčovaného ošacení, spotřebitelé nebyli informování o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění reklamace, nebylo vydáno písemné potvrzení o převzetí objednávky a v jednom případě nebylo u vyžádaného dokladu označeno, že se jedná o použitý výrobek.

Inspektoři ČOI se setkali například s takovým jednáním, kdy u zápůjčky pánského společenského saka nebyl spotřebitel s cenou zápůjčky žádným způsobem seznámen. Saka byla v provozovně na ramínku, na stojanu, cena však u nich nebyla uvedena. Obsluhující vyplnil zakázkový list - Smlouva o nájmu oděvů, kde byly údaje o spotřebiteli (jméno a příjmení, adresa, telefon, datum zápůjčky, datum vrácení, název zapůjčených výrobků, cena za zápůjčky a datum plnění). Kopii zakázkového listu - Smlouvu o nájmu oděvů však spotřebitel neobdržel. Pokud služba není službou na počkání, je prodávající povinen vydat spotřebiteli písemné potvrzení o převzetí objednávky. Potvrzení musí obsahovat označení předmětu služby, její rozsah, jakost, cenu za provedení služby a termín jejího plnění. Tím došlo k porušení zákona o ochraně spotřebitele.

Celkem inspektoři uložili pokuty na místě v celkové výši 7 500 Kč a jedno kontrolní zjištění bude postoupeno do správního řízení.


Komentáře

RSS 

Zprávičky

Tržby za nepotravinářské zboží meziročně vzrostly, za potraviny klesly

Mujbiz.cz , 15. srpen 2018 04:00

Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v červnu zvýšily reálně o 3,2 %, bez očištění o 2,0 %...

Více 0 komentářů

Domácí zdravotní péči využívá 142 tisíc pacientů

Mujbiz.cz , 13. srpen 2018 06:00

Na zdravotní péči v domácím prostředí se podle aktuálních statistik vynaložilo 6,2 miliardy korun. V...

Více 0 komentářů

Prodej alkoholu mladistvým na východě Čech se neobešel bez pokut

Mujbiz.cz , 11. srpen 2018 10:00

) Česká obchodní inspekce Královéhradeckého a Pardubického kraje využila konec školního roku a prost...

Více 0 komentářů