Kolik řečí umíš, tolikrát snadněji najdeš práci?
Jen velmi malé procento pracovních nabídek neobsahuje požadavky na znalost nějakého cizího jazyka, alespoň na konverzační úrovni. Jak je to ale s jejich reálným využitím? Výsledky nejnovější ankety na stránkách Profesia.cz ukazují, že více než třetina lidí komunikuje v práci denně v jiném jazyce. Další téměř třetina naopak cizí jazyk v práci nepotřebuje vůbec.
Znalost cizích jazyků nic neznamená, pokud je nepoužíváte v praxi. V dubnové anketě na pracovním portálu Profesia.cz jsme se proto zajímali, zda lidé ve své práci cizí jazyk potřebují a jak aktivně jej používají. Největší část respondentů (37 %) uvedla, že své jazykové znalosti využívají denně, protože součástí jejich práce je komunikace v jiném jazyce. Velmi často, a to vícekrát týdně, potřebuje cizí jazyk v pracovní komunikaci 9 % respondentů, zřídka (několikrát měsíčně) pak dalších 8 %. Zcela výjimečně využije znalost cizího jazyka 16 % respondentů a žádné jazykové znalosti nepotřebuje pro svou práci 30 % lidí. Tak či onak, jazykovou vybavenost potřebuje ke své práci 70 % respondentů.
Jaké jazyky jsou nejžádanější? Samozřejmě angličtina, která je uvedena v téměř 70 % inzerátech s požadavky na jazykové znalosti. Následuje němčina (25 %), která je v posledních letech stále více žádaná. Z dalších jazyků je to pak francouzština (1,6 %), s podílem pod 1 % dále ruština, holandština, italština a další řeči. Pokud se na jazykovou vybavenost podíváme z pohledu uchazečů, dominuje opět angličtina, jejíž znalost ve svých CV uvádí téměř 70 % lidí. Vysoce zastoupená je i němčina (40 %) a ruština (16 %). Z pohledu věkového rozvrstvení angličtina převyšuje u mladých žadatelů o práci (v kategorii 25 let a méně), u starších ročníků (nad 39 let) je častěji zastoupena ruština a němčina.