Červnové výsledky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu

Mujbiz.cz , 07. August 2019 04:00 0 komentářů

Průmyslová produkce se v červnu meziročně snížila o 3,8 %, ve srovnání s květnem byla nižší o 2,8 %.

„Průmysl v červnu klesl meziročně i meziměsíčně. K snížení celkové produkce přispěly nejvíce výroba automobilů, kovovýroba a energetika. Výsledky průmyslu byly ovlivněné vysokou srovnávací základnou v minulém roce. Snížila se také hodnota nových zakázek a to o necelých 10 procent,“ uvedla Iveta Danišová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Stavební produkce vzrostla v červnu meziročně o 2,4 %, ve srovnání s květnem o 1,1 %. Meziročně bylo zahájeno o 8,3 % bytů více, dokončených bytů o 29,0 %. „V červnu se stavebnictví celkem dařilo. Vzrostla celková produkce, orientační hodnota stavebních povolení i počty zahájených a dokončených bytů. Naopak objem nových zakázek za druhé čtvrtletí meziročně pokles a to především vlivem vysoké srovnávací základny. Hodnota nových zakázek byla v loňském druhém čtvrtletí nejvyšší za posledních 10 let,“ komentuje aktuální výsledky Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Vývoz v červnu klesl meziročně o 4,2 %, dovoz o 6,1 %. Obchodní bilance zahraničního obchodu se zvýšila o 5,0 mld. Kč na 18,4 mld. „Přebytek obchodní bilance se státy EU vzrostl v červnu na více než 62 miliard korun, se státy mimo Evropskou unii se schodek prohloubil a překročil hodnotu 42 miliard. Celková obchodní bilance České republiky tak skončila přebytkem přes 18 miliard korun. Červnové bilance jsou kladné nepřetržitě od roku 2005, s jednou výjimkou v červnu 2010. Od roku 2012 jsou přebytky navíc dvouciferné,“ říká Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.


Komentáře

RSS 

Zprávičky

Ocenění Randstad Award pro nejatraktivnějšího zaměstnavatele letos opět putuje do Škoda Auto

Mujbiz.cz , 18. June 2020 16:45

Nejatraktivnějším zaměstnavatelem na českém trhu se dle letošního průzkumu personálně poradenské age...

Více 0 komentářů

OKI nabízí zdarma samolepicí média a grafiku pro dodržování společenského odstupu

Mujbiz.cz , 26. May 2020 16:19

Společnost OKI poskytuje zdarma tisková média a grafické podklady v češtině na podporu obchodních fi...

Více 0 komentářů

Wavin v době pandemie vyrábí ochranné štíty

Mujbiz.cz , 06. May 2020 08:00

Společnost Wavin, přední světový výrobce plastových potrubních systémů, se zapojila do celosvětového...

Více 0 komentářů