Třináctou mzdu sjednalo vloni 43% zaměstnavatelů

V loňském roce byla sjednána třináctá mzda ve 43 procentech kolektivních smluv. Naproti tomu byla čtrnáctá mzda zohledněna jen ve 14ti procentech smluv. Údaje Informačního systému o pracovních podmínkách (ISPP), který provozuje ministerstvo práce a sociálních věcí, uvádějí nejčastější sjednání třinácté mzdy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli Jihočeského kraje. Loňský výsledek také znamená čtyřprocentní nárůst zaměstnavatelů, kteří nabízí třináctou mzdu oproti roku 2005.
Zaměstnavatelé Jihočeského kraje získali primát v nejčastěji udělovaných třináctých (2/3 smluv) a čtrnáctých (1/3 smluv) mezd. Naopak nejhůře na tom byli zaměstnanci ve Středočeském kraji. Nárok na třináctou mzdu zde byl dojednán pouze ve 25,6 procenta kolektivních smluv, na čtrnáctou mzdu pak v 5,1 procenta. Údaje vycházejí z analýzy 1 301 kolektivních smluv v podnikatelské sféře, které se týkaly více než 390 000 zaměstnanců.
Zdroj: ČTK
Třináctá mzda aneb něco z terminologie
Rozlišujeme termín "plat" a "mzda". Plat je podle zákoníku práce "peněžité plnění poskytované za práci zaměstnancům zaměstnavatelů, kteří na odměňování těchto zaměstnanců využívají zcela nebo převážně veřejné zdroje (prostředky ze státního rozpočtu, z ostatních veřejných rozpočtů nebo z veřejného zdravotního pojištění)." To jsou zaměstnavatelé, kterým je např. stát, obec, kraj, příspěvková organizace, školy zřízené Ministerstvem školství a tělovýchovy atp.
Na druhé straně je "mzda" podle zákoníku práce "peněžité plnění a plnění peněžité hodnoty (naturální mzda) poskytované zaměstnavatelem zaměstnanci za práci" podle zákonem stanovených parametrů. Podle zákoníku práce musí být mzda sjednána ve smlouvě nebo stanovena vnitřním předpisem či mzdovým výměrem.
Třináctý, případně čtrnáctý plat je nárokován prostřednictvím sjednané (kolektivní aj.) smlouvy. Stejný termín se obecně vžil pro dobrou vůli zaměstnavatele, který se rozhodl odměnit vás za dobře vykonanou práci bez ohledu na to, co máte napsané ve smlouvě. Jedná se v podstatě o jakýsi nenárokovaný zaměstnanecký benefit.
Zdroj: Zákoník práce