V ČR ochota nakupovat stále stoupá

Mujbiz.cz , 25. červenec 2018 08:00 0 komentářů
V ČR ochota nakupovat stále stoupá

Spotřebitelská nálada Evropanů se ve druhém čtvrtletí roku 2018 mírně zlepšila. V červnu dosáhly výsledky průzkumu spotřebitelského klimatu GfK pro 28 členských států EU 23,2 bodu, tedy o 2,6 bodu více nežli v březnu. Je to nejvyšší počet bodů od listopadu 2007. Průměrná ochota nakupovat v EU poněkud klesla, přičemž se snížila rovněž ochota spořit, což znamená více peněz na spotřebu.

Spotřebitelé v průměru hodnotili hospodářské vyhlídky v EU méně pozitivně než na začátku roku. Ekonomická očekávání dosáhla v červnu 7,1 bodu. V porovnání s 15 body dosaženými v březnu jde o evidentní pokles. Důvěra v hospodářský rozvoj výrazně poklesla v Německu, Francii a Belgii. Naproti tomu spotřebitelé ve Španělsku a Itálii vnímali domácí ekonomický vývoj příznivěji.

Příjmová očekávání se v průměru za celou EU v podstatě nezměnila a dosáhla v červnu 16,8 bodu, což je o 0,5 bodu výše nežli v březnu. Ve Španělsku, Slovinsku a Řecku tento ukazatel ve srovnání s prvním čtvrtletím významně vzrostl. Spotřebitelé těchto zemí se dívali na budoucí vývoj svých platů s větším optimismem.

Ochota nakupovat v porovnání s prvním čtvrtletím v červnu mírně poklesla na 17,6 bodu. To je o 2,1 bodu níže než v březnu. Zatímco tento indikátor v Bulharsku a ve Francii dvojciferně klesl, ve Slovinsku a Španělsku naopak vzrostl.

Navzdory mírně klesající ochotě nakupovat se ve druhém čtvrtletí spotřebitelské klima v Evropě podle průzkumu GfK zlepšilo na 23,2 bodu, neboť se bere v úvahu i snižující se ochota spořit.

Česká republika: ochota nakupovat stále stoupá

Čeští spotřebitelé vidí ve druhém kvartálu ekonomické vyhlídky své země v poněkud negativnějším světle. Ekonomická očekávání dosáhla 32,7 bodu, což je ve srovnání s březnem o 4,2 bodu méně. Ukazatel si však stále stojí velmi dobře.

Také na vývoj finanční situace v domácnostech nahlíželi čeští spotřebitelé poněkud méně optimisticky. Ve srovnání s březnem dosáhla příjmová očekávání v červnu o 4,1 bodu méně a skončila na hodnotě 41,1 bodu, což stále představuje velmi dobrý výsledek.

Ochota nakupovat se naopak zvýšila. V červnu vzrostla o 3 body a dosáhla 28,3 bodu. Je to nejvyšší hodnota od srpna 2016.

Slovensko: ekonomická očekávání a ochota nakupovat rostou

Slovenští spotřebitelé se ve druhém kvartálu dívají na ekonomický rozvoj své země pozitivně. Ekonomická očekávání dosáhla v červnu 19 bodů, což znamená v porovnání s březnem zlepšení o 6,2 bodu.

Příjmová očekávání se na Slovenku udržela na stejné úrovni. S 24,7 bodu oznámenými v červnu bylo dosaženo naprosto stejné hodnoty jako v březnu.

Ochota nakupovat stoupala. V červnu indikátor dosáhl 11,7 bodu, což je o 4,7 bodu více nežli v březnu.

Německo: prudký pokles ekonomických očekávání

Ve druhém čtvrtletí hodnotili němečtí spotřebitelé ekonomické vyhlídky své země méně pozitivně než na začátku roku. Ekonomická očekávání byla v červnu na úrovni 23,3 bodu, tedy o 22,7 bodu níže nežli v březnu. To naznačuje, jaký dopad mají nadcházející mezinárodní obchodní konflikty.

Díky tomu, že trh práce se nachází ve velmi silné pozici, nemají klesající ekonomická očekávání žádný vliv na hodnocení vývoje mezd. V červnu dosáhla příjmová očekávání 56,7 bodu, což je o 2,7 bodu více než na konci prvního čtvrtletí.

Ochota nakupovat se v červnu v porovnání s březnem snížila o 2,9 bodu na 56,3 bodu. To však je stále ještě velmi dobrý výsledek. Vynikající situace na trhu práce dává spotřebitelům potřebnou jistotu při plánování větších nákupů.


Komentáře

RSS 

Zprávičky

ČOI provedla mimořádnou kontrolní akci v Rychnově nad Kněžnou

Mujbiz.cz , 07. prosinec 2018 03:00

Česká obchodní inspekce Královéhradeckého a Pardubického kraje uskutečnila mimořádnou kontrolní akci...

Více 0 komentářů

29 procent Čechů využívá své chytré telefony a tablety k mobilní platbě

Mujbiz.cz , 06. prosinec 2018 06:00

Čeští spotřebitelé již velmi intenzivně využívají svá mobilní zařízení (chytrý telefon, tablet) v rá...

Více 0 komentářů

Meziroční růst cen mírně zpomalil, meziměsíčně inflace vzrostla

Mujbiz.cz , 05. prosinec 2018 09:57

Spotřebitelské ceny vzrostly v říjnu oproti září o 0,4 %. Tento vývoj ovlivnilo zvýšení cen ve větši...

Více 0 komentářů