Světové akciové trhy jsou celkově v dobré kondici

Mujbiz.cz , 11. September 2018 06:00 0 komentářů
Světové akciové trhy jsou celkově v dobré kondici

Ačkoliv křivka trhů je v roce 2018 spíše plochá, trhy prokázaly odolnost a znovu získávají hodnoty, o které přišly v důsledku volatility na začátku roku. Průměrný růst EPS vypadá zdravě, zejména v USA a na rozvíjejících se trzích. Analytici z Fidelity International jsou optimističtí i co se týká Asie, a to i navzdory rostoucím výnosům v USA a rostoucím rizikům v Číně.

Globální ekonomika vysílá o své současné kondici protichůdné signály. Existují argumenty pro i proti rizikové situaci. Po strmém růstu výnosů je však nutné si uvědomit, že v mnoha oblastech nyní existuje řada potenciálních negativních faktorů. Ty mohou reálně zastínit solidní momentum, které lze pozorovat od začátku roku 2017, a vést ke zvýšené volatilitě.

Pozornost analytiků Fidelity International je věnována zejména omezení likvidity ze strany centrálních bank. Z kvantitativního uvolňování profitovala všechna aktiva a důsledky změny přístupu bank není snadné předvídat. Obchodní války, politická rizika a vyšší cena ropy mohou potenciálně vést k růstu inflace a ovlivnit dění na trzích. Klíčový indikátor Fidelity International nepředvídá okamžitý konec globálního cyklu, ale naznačuje, že úroveň růstu bude v příštích měsících výrazně pod trendem.

„Výhled je velmi vyvážený, ale budeme během léta pozorně sledovat trhy a nová data,“ říká Adam Lessing, ředitel Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu. Že se mohou investoři nechat ukolébat ukázala okamžitá změna ocenění rizika na evropských periferních trzích po květnových politických otřesech v Itálii. „Považujeme proto za přínosné omezit v tuto chvíli expozici vůči riziku, protože se blíží konec aktuálního cyklu. Nejsme přehnaně pesimističtí, ale v tuto chvíli dáváme přednost tomu, že s sebou za slunného dne budeme zbytečně nosit deštník, než abychom situaci podcenili a zmokli v těch nejlepších šatech,“ shrnuje Adam Lessing.

Akcie podle Fidelity International vstoupily do fáze konsolidace. O tom, co bude mít hlavní vliv na dění na trzích, rozhodne vzájemné soupeření solidních fundamentů a růstu zisků na jedné straně a zpřísňování politik centrálních bank, politická rizika a obchodní války na straně druhé. Výsledkem bude podle Fidelity Interrnational prostředí s vyšší volatilitou, které může vést k nárůstu rizika, ale zároveň může představovat příležitosti způsobené nesprávným odhadem ocenění ze strany trhu.

V USA se likvidní podmínky utahují, zatímco v Evropě a v Japonsku jsou stále ještě poměrně uvolněné. Střednědobý výhled pro USA zůstává silný vzhledem ke slušným korporátním výnosům, příznivému makroprostředí, silným datům z trhu práce i rostoucím kapitálovým výdajům. „Malá skupina technologických akcií e i tento rok v táhne trh, avšak tuto situaci vnímáme jako nezdravou. V tuto chvíli se řada účastníků trhu neodváží investovat jinam, ačkoliv už nyní zaznamenáváme, že to vytváří nesprávná ocenění,“ doplňuje A. Lessing z Fidelity International. Zajímavá jsou ekonomická data a politický vývoj v Německu, protože bez silného Německa bude vypadat Evropa dost vratce.

Čína si žádá ostražitost, protože jakékoliv zpomalení bude mít vliv na zbytek Asie. „Zaznamenáváme hromadící se rizika v Číně – rostoucí riziko defaultu v druhém čtvrtletí, napjatá situace v mezinárodním obchodě a zpřísňování finančních podmínek v důsledku omezování domácích úvěrů. Výsledkem toho je pokles akciového trhu a znehodnocování juanu. V příštích čtvrtletích očekáváme postupné zpomalování, avšak v tuto chvíli se ekonomika zdá celkem silná a ve středním období nemáme obavy,“ dodává Lessing.

V Asii ale analytici zaznamenali optimismus, a to navzdory růstu výnosů v USA. Ačkoliv dopad obchodní války by měl z ekonomického hlediska být spíš malý, růst nejistoty s tím související už v tuto chvíli způsobuje změny v náladách investorů.


Komentáře

RSS 

Zprávičky

Červnové výsledky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu

Mujbiz.cz , 07. August 2019 04:00

Průmyslová produkce se v červnu meziročně snížila o 3,8 %, ve srovnání s květnem byla nižší o 2,8 %....

Více 0 komentářů

Inspektoři ČOI na Karlovarsku zajistili 6500 kusů padělků

Mujbiz.cz , 06. August 2019 16:22

Česká obchodní inspekce Plzeňského a Karlovarského kraje zajistila na tržnicích v Potůčkách a Chebu ...

Více 0 komentářů

Panenka Máša je nebezpečná

Mujbiz.cz , 05. August 2019 04:00

Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu v ČR je hračka - panenka, která je spotřebiteli nabízen...

Více 0 komentářů