Sedavá práce, stres a únava? Potřebujete cvičit!

Mujbiz.cz , 13. February 2019 15:00 0 komentářů
Rubriky: Life
Sedavá práce, stres a únava? Potřebujete cvičit!

V dnešní době řada z nás stráví většinu dne sezením – ať už se jedná o kancelářskou práci, řízení automobilu nebo prostě pasivní odpočinek. Sezení přitom má podle odborníků na lidský organismus podobně devastující účinky jako kouření. Trpí nejen svaly a klouby, ale také cévní systém. Snižuje se prokrvení těla a vzniklé napětí způsobuje rovněž celkovou psychickou nepohodu. To vše v kombinaci se stresem ze starostí každodenního života způsobuje zhoršení jeho celkové kvality. Přitom pouhých několik minut pravidelného a správně prováděného cvičení denně může výrazně pomoci.

Skvělým řešením pro rozhýbání a uvolnění i v situacích, kdy nemáme mnoho času nazbyt, může být seriál cviků, které připravil zdravotně vzdělávací portál www.mojemedicina.cz ve spolupráci s organizací MSrehab. Na cvičení spolupracovala fyzioterapeutka Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN, Praha Mgr. Klára Novotná a rady v oblasti urologie poskytl MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECS. „Terapeutické cviky ve videích jsou původně určené pro pacienty s roztroušenou sklerózou, pomáhají zmírňovat některé symptomy tohoto onemocnění. Toto cvičení však mohou dobře využít i zdraví lidé se sedavým způsobem života. Každodenní cvičení pak může sloužit jako prevence svalového oslabení a bolestí zad,“ říká fyzioterapeutka Mgr. Klára Novotná.

Pokud trpíte problémy s pohyblivostí, ztrátou citlivosti a mravenčením či ztuhlostí, může se kromě důsledků nedostatku pohybu jednat právě o příznaky roztroušené sklerózy. Jestliže se k takovým potížím přidávají rovněž poruchy vidění, chronická únava, slabost, závratě a malátnost, měli byste jistě navštívit lékaře. Postup onemocnění lze díky včasné diagnóze a zahájení vhodné léčby s fyzioterapií výrazně zpomalit a oddálit, či minimalizovat také pozdější příznaky onemocnění, kterými mohou být potíže s ovládáním močového měchýře, problémy s myšlením a řečí.

Cvičení svalů pánevního dna
Dobrá funkce svalů pánevního dna je důležitá pro správnou kontrolu vyprazdňování a sexuální funkce. Správné provedení cviků svalstva pánevního dna by mělo být konzultováno s fyzioterapeutem se znalostí neurologické a urologické problematiky. První díl je zaměřený na cviky vleže, ve druhém díle se naučíte zapojovat jednotlivé svaly pánevního dna vsedě – aktivovat a relaxovat. Vyzkoušíte si cvičení s míčkem mezi koleny a dřepy s aktivovaným pánevním dnem.

Cvičení svalů pánevního dna I. – cvičení vleže

Cvičení svalů pánevního dna II. – cvičení vsedě a ve stoji

Relaxace
Správná relaxace může pomoci lépe zvládat únavu. Díky schopnosti relaxovat se přetížené svaly lépe zregenerují, mohou lépe fungovat a méně se unaví. Celková relaxace by měla trvat alespoň 20 minut, ale můžete relaxovat i déle.

Relaxace

Cvičení po jízdě autem
Pokud jezdíte autem často, zejména když se jedná o delší cesty, je vhodné zařazovat pravidelné přestávky v jízdě a trochu své tělo protáhnout. Při každodenní nebo delší cestě autem můžete cítit zvýšené napětí ve svalech nohou a také únavu svalů, zad, krku a paží. Krátké cvičební přestávky při jízdě pomohou předcházet bolestem a zkrácení svalů. V tomto videu se naučíte uvolňovat ramena, protahovat trup nebo uvolnit ruce, nohy a nárty.

Cvičení po jízdě autem

Cvičení při sedavém zaměstnání
Při sedavém zaměstnání si můžeme zacvičit přímo v kanceláři u pracovního stolu. Jelikož trávíme v práci velkou část dne, nezbývá nám pak už tolik času na cvičení doma. Využijme proto příležitost zacvičit si přímo v práci. Pravidelné protažení pomůže uvolnit svaly, nabrat novou energii a opět se soustředit na důležité pracovní úkony. Několikrát denně se krátce protáhněte a budete se cítit mnohem lépe. Protažení těla je u sedavého zaměstnání velmi důležité.

Cvičení při sedavém zaměstnání

Roztroušená skleróza pohledem urologa
S urologickými a sexuálními obtížemi se během svého onemocnění setká téměř sto procent pacientů s roztroušenou sklerózou (RS). Jak je poznat a jak zmírnit symptomy, to se dozvíte v tomto videu. Pokud mají pacienti s RS urologické nebo sexuální obtíže, měli by se určitě obrátit na specializované urologické pracoviště. Výhodou je, když se jedná přímo o pracoviště spolupracující s RS centrem.

Roztroušená skleróza pohledem urologa

Zdroj: vzdělávací portál www.mojemedicina.cz


Komentáře

RSS 

Zprávičky

Zpožděný let a poškozený kufr? Kalkulátor pomůže zjistit vaše práva

Mujbiz.cz , 19. July 2019 17:11

Češi si mohou ode dneška velmi rychle a snadno přímo na letišti zjistit, na co mají právo v případě ...

Více 0 komentářů

Ceny průmyslových výrobců meziměsíčně klesly

Mujbiz.cz , 17. July 2019 16:00

Meziměsíčně vzrostly ceny zemědělských výrobců o 2,5 %. Ceny průmyslových výrobců se snížily o 0,7 %...

Více 0 komentářů

Každé třetí kontrolované zahradnictví na severní Moravě porušilo zákon

Mujbiz.cz , 15. July 2019 14:00

Česká obchodní inspekce Olomouckého a Moravskoslezského kraje uskutečnila kontroly v provozovnách za...

Více 0 komentářů