Konkurenceschopnost většiny států EU stagnuje či se horší

Mujbiz.cz , 01. June 2019 05:00 0 komentářů
Konkurenceschopnost většiny států EU stagnuje či se horší

´Spotřebitelské fórum coby odborný spolupracující partner za Českou republiku a švýcarský institut IMD dnes společně zveřejnili jubilejní 30. vydání žebříčku konkurenceschopnosti. Letošní ročník žebříčku porovnává konkurenceschopnost 63 ekonomik světa. Srovnání vychází z 235 indikátorů, z nichž 143 je založeno na dostupných statistických údajích a 92 vychází z průzkumu mezi předními manažery v jednotlivých zemích. Základní kategorie konkurenceschopnosti sledované v žebříčku jsou výkonnost hospodářství, efektivita vlády a podnikatelského prostředí a infrastruktura.

Nejvíce konkurenční ekonomikou se stal Singapur. Na první místo žebříčku postoupil z loňské třetí pozice a vyměnil si tak místo s USA. Prvenství Singapuru zohledňuje zejména pokročilost jeho technologické infrastruktury, dostupnost kvalifikované pracovní síly, imigrační zákonodárství a efektivní způsob zakládání nové firmy.

Hong Kong si podržel druhé místo zejména díky příznivým daňovým podmínkám a vstřícnému podnikatelskému prostředí a přístupu k firemnímu financování. Z páté na čtvrtou příčku postoupilo Švýcarsko a to díky hospodářskému růstu, stabilitě národní, špičkové infrastruktuře a vysokému hodnocení faktorů jako jsou kvalita manažerského vzdělávání, zdravotní péče a úroveň kvality života. Do první pětky nově vstoupily Spojené arabské emiráty. Nejhůře se v žebříčku umístila Venezuela.

Česká republika v žebříčku poklesla z 29 pozice na 33 místo. „Z bezprostředních konkurentů o umístění v žebříčku nás letos předskočilo Litva a Thajsko. Zároveň se před Českou republiku dostala i Saudská Arábie a Indonésie, které v žebříčku skočily o třináct, respektive o jedenáct, míst kupředu. Zejména v případě Saudské Arábie je vylepšení umístění dáno zejména s ohledem na vývoj obchodu v důsledku nárůstu cen paliv.“ vysvětluje Kryštof Kruliš ze Spotřebitelského fóra. Poklesy na žebříčku konkurenceschopnosti se nevyhnuly ani dalším zemím EU, když největší propad o šest příček zaznamenalo Portugalsko (39). O tři pozice se propadlo také s Brexitem zápasící Spojené království (23). O dvě příčky si pohoršilo i Německo (17).

V rámci zemí Visegradské skupiny Česká republika zůstává s umístěním na 33. příčce nadále nejvíce konkurenceschopnou ekonomikou, před Polskem (38), Maďarskem (47) a Slovenskem (53). Dle dotazníkového šetření pokládají čeští manageři za největší výhodu naší ekonomiky kvalifikovanou pracovní sílu. Dobře v letošním roce hodnotili také nákladovou efektivitu, úroveň vzdělanosti a dynamiku hospodářství. Schopnosti veřejného sektoru naopak patří mezi nejméně často uváděné klady naší ekonomiky.


Komentáře

RSS 

Zprávičky

OKI nabízí zdarma samolepicí média a grafiku pro dodržování společenského odstupu

Mujbiz.cz , 26. May 2020 16:19

Společnost OKI poskytuje zdarma tisková média a grafické podklady v češtině na podporu obchodních fi...

Více 0 komentářů

Wavin v době pandemie vyrábí ochranné štíty

Mujbiz.cz , 06. May 2020 08:00

Společnost Wavin, přední světový výrobce plastových potrubních systémů, se zapojila do celosvětového...

Více 0 komentářů

Pandemie potvrzuje rostoucí význam digitalizace

Mujbiz.cz , 26. April 2020 10:00

Situace na českém trhu ukazuje, že firmy, které již dříve investovaly do digitalizace, přečkají prob...

Více 0 komentářů