Jak se při vánočních nákupech nenechat napálit

Mujbiz.cz , 19. December 2017 10:30 0 komentářů
Jak se při vánočních nákupech nenechat napálit

Vánoce jsou pro obchodníky a spotřebitele jedním z nejdůležitějších období roku. Prodejci v hojné míře nabízí produkty a služby, které musí mít zákonné náležitosti. Spotřebitel by pak měl odpovědně zvážit výběr a nákup zboží, za které se rozhodl zaplatit. V době předvánočního shonu doporučuje Česká obchodní inspekce (ČOI) několik praktických rad, díky kterým můžete ušetřit čas i peníze.

Nakupujte v osvědčených kamenných a internetových obchodech. Vyhněte se e-shopům, které nemají uvedené kontaktní údaje. Doporučujeme pozorně si pročíst obchodní podmínky. Řada rizikových e-shopů, na které ČOI upozorňuje, nemá správně uvedeny obchodní podmínky a chybí také zákonné náležitosti, jako je například informace o možnosti odstoupení od kupní smlouvy.

Prověřte si prodejce a vyhněte se podvodu díky praktickému návodu na webu Evropského spotřebitelského centra ČR www.evropskyspotrebitel.cz/podvod.

Nenakupujte na předvánočních tržištích dárky, které jsou určeny pro dlouhodobější užití – po vánocích stánky zmizí a s nimi i naděje na možnost reklamace.

Žádejte o vystavení dokladu o koupi, prodávající jej není povinen vydat automaticky. Na něm musí být uvedeno, jaký výrobek byl zakoupen, jeho cena, datum koupě a adresa prodávajícího pro případnou reklamaci (u šperků tuto povinnost má a navíc musí vyznačit ryzost, váhu a při koupi šperku s drahým kamenem také jeho název a příslušnou hodnotu).

Uschovejte si doklad o koupi. Prodejce nemá ze zákona povinnost zakoupené zboží vzít zpět nebo vyměnit. Pokud se ale k tomu prodejci zaváží, musí to dodržet. Doporučujeme si tuto službu nechat vyznačit na doklad. Obecně je záruční doba na výrobky 2 roky. U e-shopů je možnost využít čtrnáctidenní vrácení bez udání důvodu. V případě dárkového poukazu na zboží nebo služby pozor na termín čerpání. Prodejce není povinen vrátit peníze za nevyužité služby.

S rozvahou vybírejte také i vánoční kapry, stromky a dekorace. U stromku si zkontrolujte míry a druh. Vyžádejte si doklad o koupi. Máte potvrzeno, že jste stromek nabyli legálně. U nákupu ryb bývá nejčastějším problémem váha. Pokud nakupujete vánoční dekorace se svícny, ověřte si, že jsou opatřeny bezpečnostními kalíšky.

Dejte pozor na vánoční nákupy na splátky. Každá půjčka musí být jednou splacena, a proto zvažte, zda vánoční nákupy „pro radost“ nezatíží rodinný rozpočet na dalších několik let. Pokud na půjčku přistoupíte, je nutné si zjistit její „skutečnou cenu.“ To znamená částku, kolik za půjčení peněz nebo leasing opravdu zaplatíte.

Pokud se spotřebitel dostane do sporu s podnikatelem, může se obrátit na oddělení mimosoudního řešení sporů ADR při České obchodní inspekci. Jde-li o podnikatele z jiné země Evropské unie, Norska či Islandu, bezplatně může pomoci také Evropské spotřebitelské centrum, které působí při České obchodní inspekci.


Komentáře