Vláda prý kašle na milion lidí v exekuci, shodila ze stolu pirátskou novelu exekučního řádu

09. listopad 2018 00:00 0 komentářů

Vláda dnes odmítla řešit problém téměř milionu lidí v exekuci, ze stolu totiž shodila novelu exekučního řádu z dílny Pirátů. Novelizaci exekučního řádu má přitom vláda ve svém programovém prohlášení a píše se o ní i ve volebním programu hnutí ANO. Pirátská novela exekučního řádu má podporu odborné veřejnosti i exekutorské komory. Autor novely pirátský poslanec Lukáš Kolářík se chystá dále získávat podporu novely mezi poslanci ve Sněmovně.

„Ministr Kněžínek zdůvodnil negativní stanovisko vlády tím, že by to poškodilo velké exekutorské úřady a ty malé zase nejsou na zavedení teritoriality a slučování exekucí připravené. Přitom navrhovaná pirátská úprava počítá s deseti, později klidně i dvanácti měsíci na přípravu zavedení novely. Je tedy vidět, že se Ministerstvo spravedlnosti soustředí více na ochranu velkých exekutorů místo toho, aby se snažila vylepšit situaci na straně předlužených domácností. V situaci, kdy je v Česku na 900 tisíc lidí v exekuci, nemůže být novela snižující náklady a zavádějící jednodušší řešení exekucí zavržena na úkor byznysu,“ uvedl předkladatel Lukáš Kolářík a dodal, že oceňuje předchozí pozitivní stanovisko Ministerstva práce a sociálních věcí.

„Dnešní negativní stanovisko vlády neznamená, že vzdáváme boj za tuto nezbytnou novelu. Máme podporu dalších tří sněmovních stran, včetně koaliční sociální demokracie. Doufáme proto, že i druhá vládní strana přehodnotí svůj postoj a návrh nakonec podporu Sněmovny získá. Nejde pouze o devět set tisíc lidí v exekuci, ale o všechny daňové poplatníky, kteří na provoz obchodu s exekucemi doplácejí ze svých daní. Proto hodlám pokračovat v aktivitách, které ke schválení novely přispějí,“ uvedl své další kroky Kolářík.

V České republice se už deset let vedou debaty o tom, jak exekuce řešit. Řešení se nyní opět odkládá a počet exekucí se bude pravděpodobně i nadále zvyšovat. Teritorialita, kterou měl předložený návrh zavést, funguje ve všech zemích EU s výjimkou Česka a Nizozemí.


Komentáře

RSS 

Zprávičky

Každý čtvrtý prodejce o adventu porušil zákon

Mujbiz.cz , 19. leden 2019 02:00

V závěru roku 2018 uskutečnila Česká obchodní inspekce kontroly zaměřené na nabídku a prodej zboží, ...

Více 0 komentářů

Na Vysočině se prodával alkohol mladistvým

Mujbiz.cz , 17. leden 2019 15:03

Česká obchodní inspekce Jihočeského kraje a Vysočina uskutečnila v předvánočním čase kontroly zaměře...

Více 0 komentářů

Ceny průmyslových výrobců se v roce 2018 meziročně zvýšily o 2,0 %

Mujbiz.cz , 16. leden 2019 21:00

Meziměsíčně vzrostly ceny zemědělských výrobců o 2,2 % a ceny stavebních prací o 0,2 %. Ceny průmysl...

Více 0 komentářů