Visegradská čtyřka je v sociálních inovacích zhruba deset let za vyspělými zeměmi. To chce změnit první Social Innovation Weekend ve střední Evropě.

09. November 2018 12:58 0 komentářů

Sociální inovace postupně pronikají do střední a východní Evropy. Většina obyvatel stále neví, co si pod pojmem představit, a přitom mají sociální inovace velký vliv na konkurenceschopnost a vývoj dané země. Výzkumy dokazují, že sociální inovace přináší efektivní řešení sociálních problémů, přináší úspory zdrojů a lepší kvalitu života. Prostor pro nové nápady, které budou reagovat na sociální otázky, chce přinést akce Social Innovation Weekend. Maraton vynálezů a zajímavých řešení proběhne 23. - 25. listopadu 2018 v jednom z nejmodernějších coworkingových center v Praze v Business Link. Na 72 hodin se účastníci stanou sociálními inovátory a zaměří se na jednu z celkem tří sociálních výzev, které zahrnují témata zadluženosti, přístupu k informacím neslyšících nebo mezigenerační propasti. Týmy vymyslí řešení, vytvoří jeho prototyp, zapojí cílovou skupinu a po prezentaci svého nápadu před odborníky mohou vyhrát vstup na konferenci Ashoka European Changemakers Summit 2019. Jednotlivci i týmy se mohou hlásit do 16. listopadu 2018.

Social Innovation Weekend

„Cílem víkendu je, aby se mladí lidé podívali na sociální inovace z jiného úhlu pohledu, sami vyzkoušeli vymyslet inovativní řešení na různé sociální problémy, poznali zajímavé inovátory z různých koutů světa a uvědomili si, že sociální inovace musí být nejen účinné, ale také dlouhodobě udržitelné,“ popisuje akci organizátorka Ivana Šenitková. Účastníkům bude pomáhat celá řada zkušených mentorů a odborníků z různých zemí a různých oblastí. Jedním z mentorů a spíkrů bude také Saar Francken, odbornice na problematiku z Centra pro sociální inovace britské University of Cambridge. Podpořit nápady přijede Radek Hábl, zakladatel mapy exekucí, mentoři z mezinárodní sítě pro podporu sociálních inovátorů Ashoka nebo ze SozialMarie, kteří oceňují projekty sociálních inovací. Hlavním cílem akce je upozornit na význam sociálních inovací, zvýšit spolupráci a inspiraci v rámci V4 a přispět k pozitivním změnám kvality života sociálních skupin nebo ke změnám v myšlení. Mezinárodní účast a mezioborová spolupráce mají velký vliv na kreativitu a výsledky týmové práce.

Spolupráce komerčního a neziskového sektoru

V rámci partnerství se nabízí neziskové sféře propojení s komerční sférou a tím zvýšená medializace témat. Z výsledků výzkumu od mezinárodní organizace Ashoka, která se jako první zabývala postavením sociálních inovátorů v České republice, vyplývá, že sociální inovátoři oceňují na spolupráci s komerčním sektorem nejvíce dlouhodobý mentoring a zpětnou vazbu. Přáli by si další rozvoj formou koučinku pro jednotlivé zaměstnance nebo dobrovolníky. Inovátoři ve spojení s byznysem také vnímají větší potřebu vyhodnocovat dopad svých sociálních aktivit a nahlížet na své projekty jako na byznysové modely. Vnímají potřebu více konkretizovat, tedy schopnost umět prodat svou myšlenku okolí. Nejčastějšími oblastmi, kde inovátoři stále hledají pro bono pomoc, je IT, daně a právo. „Jedním z našich dlouhodobých cílů je vytvářet podpůrné prostředí pro rozvoj sociálních inovací v Česku, aby sociálních inovací přibývalo a cesta k jejich dosažení byla snazší. Proto se snažíme inovátory propojovat s byznysem, který je klíčovým partnerem na této cestě, protože je může naučit přemýšlet o řešení v jiné perspektivě a stavět ho na více udržitelných principech. Zároveň také pomáháme mladým lidem, kteří zatím inovátory nejsou, se setkat se změnou a pochopit, že ji mohou iniciovat. I proto jsme se s dalšími partnery rozhodli podpořit akci Social Innovation Weekend Prague, kde si mladí lidé vyzkouší, co je při vymýšlení nápadů a jejich následné realizaci opravdu důležité, “ dodává Pavlína Hořejšová, ředitelka Ashoka v České republice a na Slovensku.

Kdo je sociální inovátor

Sociální inovátor je člověk s podnikavým duchem, který řeší ty nejpalčivější problémy společnosti. Důležitý je pro něj společenský a měřitelný dopad. Realizují se například v oblastech vzdělávání, vězeňství, bezdomovectví, ochrany životního prostředí, nezávislých médií, duševního zdraví, regionálního rozvoje nebo veřejné správy na úrovni obcí apod. Příkladem v českém prostředí může být Pragulic, A-giga nebo Návštěvy POTMĚ.

Partneři akce

Záštitu převzala Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy i Ministerstvo práce a sociálních věcí. Dalšími partnery akce jsou Kariérní centrum ČVUT, Nadace Karla Janečka, Junior Achievement Czech Republic, Connect Coworking, Startup Academy Poland, Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítvány, Aliance pro mladé, Impact Hub Praha, Inovační laboratoř, UP21, IdeaSense, The Slovak Alliance for Innovation Economy, Rozbehni sa, Pointa Publishing s.r.o.

Více informací o víkendu sociálních inovací, který je spolufinancován Visegradským fondem naleznete na webu www.siw2018.eu


Komentáře