Povinnost doložit roční zúčtování v termínu ukládá poskytovatelům služeb zákon

21. April 2019 16:45 0 komentářů

Poskytovatelé služeb spojených s užíváním bytu, např. vodárny, teplárny apod., jsou povinni podle platné legislativy doručit fyzickým či právnickým osobám vyúčtování ročních výdajů nejpozději do čtyř měsíců po skončení zúčtovacího období. V praxi to tedy znamená, že příjemci příspěvku na bydlení by měli dostat tyto doklady včas a následně je pak, opět podle platné legislativy, doručit Úřadu práce ČR. V této souvislosti ÚP ČR apeluje na pronajímatele, aby vyúčtování neprodleně předávali nájemcům.

Podle zákona o státní sociální podpoře, konkrétně podle § 25, musí všichni příjemci příspěvku na bydlení doložit příslušnému kontaktnímu pracovišti Úřadu práce ČR vyúčtování ročních výdajů souvisejících s bydlením (vodné a stočné, teplo apod.) za předchozí zúčtovací období. Tedy období, za které se provádí pravidelné zúčtování. Klienti, kteří dokládali poslední podklady za zúčtovací období od 1. 1. do 31. 12. 2017, musí nyní ÚP ČR doložit do konce dubna 2019 nové vyúčtování, a to za období od 1. 1. do 31. 12. 2018. Pokud to však lidé nestihnou do 30. 4. 2019, o dávku automaticky nepřijdou. Podklady je možné dodat i v průběhu května. Tento systém dokládání je plně v souladu se zákonem a Úřad práce ČR pravidla týkající se dokládání vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu v letošním roce nijak nezpřísnil.

Ustanovení § 7 odst. 1 zákona č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostor v domě s byty, ve znění pozdějších předpisů, pak ukládá poskytovatelům služeb, aby toto vyúčtování doručili oprávněným fyzickým či právnickým osobám nejpozději do 4 měsíců od skončení zúčtovacího období.

„Pokud příjemce příspěvku na bydlení doloží Úřadu práce ČR vyúčtování do konce května 2019, bude výplata dávky pokračovat. V případě, že klient doloží vyúčtování později, a to maximálně v průběhu tří měsíců následujících po květnu, tedy v červnu, červenci či srpnu, musí si současně uplatnit novou žádost o příspěvek na bydlení. Tato situace může nastat v případech, kdy majitel nemovitosti nevystaví v zákonné lhůtě vyúčtování za služby spojené s užíváním bytu. Úřad práce ČR pak peníze vyplatí až tři měsíce zpětně a proluka v pobírání dávky nenastane,“ vysvětluje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Pokud ovšem klienti nedoloží roční vyúčtování ani v těchto lhůtách, pak musí ÚP ČR v souladu se zákonem dávku odejmout.


Komentáře