Počet zaměstnanců ve výrobě na Vysočině zůstane stejný

18. July 2019 10:34 0 komentářů

Dle nejnovějšího průzkumu personální agentury Grafton Recruitment zůstane letos počet pracovníků z výrobního sektoru na Vysočině stejný, nebo se bude lehce zvyšovat. Případné snižování počtu zaměstnanců zvažuje totiž pouze 6 % zaměstnavatelů, 35 % firem pak plánuje řady svých pracovníků na dělnických pozicích naopak rozšířit. Výrobní firmy, které chtějí získat kvalitní pracovní sílu, by měly zvážit úroveň nabízených mezd, mezi nejčastější důvody k odchodu ze zaměstnání totiž na Vysočině patří nízká mzda a dále nutnost směnného provozu.

Z průzkumu vyplývá, že stávající počet pracovníků na dělnických pozicích hodlá udržet 59 % výrobních firem z Vysočiny, v případě technicko-hospodářských pracovníků je to potom dokonce 80 %. „Až 35 % výrobních firem se dokonce chystá zvyšovat počty dělníků, pouze 6 % pak uvedlo, že zvažují snižování stavů. Obdobná situace je i u ostatních pozic v těchto společnostech,“ říká Hana Orgoňová, manažerka jihlavské pobočky Grafton Recruitment.

Zájem o flexibilitu práce

Z průzkumu dále vyplynulo, že pracovníci z výroby při výběru zaměstnavatele stále intenzivněji dbají na nabízené nefinanční benefity. Správně nastavené odměňování patří k velmi důležitým nástrojům na udržení loajality zaměstnanců i přilákání nových pracovníků. K nejžádanějším benefitům ve výrobě patří např. 13. a 14. plat nebo příspěvky na dopravu či stravování. Mezi dělnickými profesemi se však začínají prosazovat také benefity, které byly dříve typické spíše pro kancelářské prostředí. Z průzkumu vyplynulo, že mezi dělníky je zájem nejen o jazykové kurzy, ale také o nejrůznější formy flexibility práce. Pouze 15 % dotázaných firem umožňuje svým zaměstnancům na dělnických pozicích zkrácené úvazky či pružné začátky a konce směn. Možnost vybrat si směnnost pak poskytuje pouze 10 % firem.

Mzda a směnnost jako nejčastější důvody odchodu

Právě směnnost však patří hned po mzdě k druhému nejčastějšímu důvodu, proč lidé z výrobního sektoru z práce odcházejí. Mezi další důvody pak patří např. špatné zacházení nebo nevyhovující lokalita výkonu práce. Spokojení zaměstnanci si právě naopak na své firmě nejvíce váží dobré atmosféry a kolektivu (80 %), slušného a férového zacházení (55 %) a dobré mzdy (50 %). „Zaměstnavatelé by měli být schopni lidem naslouchat a vycházet jim vstříc v jejich potřebách. I když se směnnému provozu ve výrobě nevyhnou, mohou své lidi motivovat právě férovým přístupem, přátelskou atmosférou a zajímavými benefity,“ uvádí na závěr Hana Orgoňová.


Komentáře

RSS 

Zprávičky

Počet balíků se před Vánocemi více než zdvojnásobí a špička bude mezi 9. a 15. prosincem

Mujbiz.cz , 28. November 2019 14:43

Nezávislá služba Balikobot.cz, která pomáhá firmám agregovat přepravní služby a zefektivnit systém e...

Více 0 komentářů

Češi na sociálních sítích

Mujbiz.cz , 22. November 2019 12:37

Počátkem října vyplnila mezeru na pultech knihkupectví žhavá knižní novinka Jak na sítě - Ovládněte ...

Více 0 komentářů

Servisní a inovační centra v Brně zaměstnávají už 22 000 lidí a plánují další růst

Mujbiz.cz , 14. November 2019 13:00

Výsledky průzkumu trhu podnikových služeb v Brně představila na své výroční konferenci asociace ABSL...

Více 0 komentářů