Nové Centrum excelence

18. February 2019 17:54 0 komentářů

|Technická univerzita v Liberci (TUL) a německý Fraunhoferův institut pro výzkum silikátů (ISC) spojují své síly a zřizují nové centrum excelence.

Institut pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL uzavřel s Fraunhoferovým institutem, jako jedna z mála českých institucí, Memorandum o porozumění. Jejich společným cílem je využít silné synergické kompetence v oblasti nanomateriálů a technologií k posílení jejich výzkumných schopností a rozšíření sítí v západní, střední a východní Evropě. Aby se vznik centra co nejvíce urychlil, navrhují partneři zahájit spolupráci v oblastech společných odborných znalostí a zájmů. Pro výměnu know-how a výsledků výzkumu ústavy vytvoří digitální datový prostor. Základem spolupráce je týmový projekt NANOMATCON (Multifunkční nanočástice a strukturované materiály), financovaný v rámci evropského programu Horizont 2020, a některé aplikované projekty s českými průmyslovými partnery.

Co přinese budoucnost

V budoucnu bude centrum vyvíjet nanomateriály pro biotechnologie, lékařství a telekomunikační systémy, stejně jako výrobu a ukládání energie pomocí špičkových technologií. Vývoj bude díky digitalizaci probíhat v propojených automatizovaných laboratořeích s automatizovanými 3D procesy. Materiály 4.0, jako např. nanočástice, nanokompozity, vícevrstvé nanostrukturní materiály, fotonické a elektronické funkce, nanospider a nanovlákna, se užívají v nejmodernějších aplikacích. Za účelem posílení dlouhodobého partnerství budou vědci z Fraunhofer ISC a Technické univerzity v Liberci přítomni na česko-německém dni aplikované vědy v Praze, kde budou prezentovat úspěšné způsoby přeshraniční spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje a transferu technologií.


Komentáře

RSS 

Zprávičky

Zpožděný let a poškozený kufr? Kalkulátor pomůže zjistit vaše práva

Mujbiz.cz , 19. July 2019 17:11

Češi si mohou ode dneška velmi rychle a snadno přímo na letišti zjistit, na co mají právo v případě ...

Více 0 komentářů

Ceny průmyslových výrobců meziměsíčně klesly

Mujbiz.cz , 17. July 2019 16:00

Meziměsíčně vzrostly ceny zemědělských výrobců o 2,5 %. Ceny průmyslových výrobců se snížily o 0,7 %...

Více 0 komentářů

Každé třetí kontrolované zahradnictví na severní Moravě porušilo zákon

Mujbiz.cz , 15. July 2019 14:00

Česká obchodní inspekce Olomouckého a Moravskoslezského kraje uskutečnila kontroly v provozovnách za...

Více 0 komentářů