Mladí lidé touží po vlastním bydlení

12. January 2019 00:00 0 komentářů

Současná mladá generace od 18 do 29 let plánuje, že si jednoho dne pořídí vlastní bydlení. Vyplývá to z průzkumu Ipsos pro Broker Consulting, kde to uvedlo 82,6 procent respondentů. Financovat nemovitost chtějí převážně hypotéčním úvěrem v kombinaci s naspořenými prostředky, ohledně současných podmínek poskytnutí ale tápou.

Mladí lidé o vlastnictví nemovitosti uvažují velmi pragmaticky, téměř 39 z nich vnímá nemovitost jako prostředek pro generování dalšího příjmu formou pronájmu. Zajímavé je, že ve věku 18 do 23 let plánuje pronajímat nemovitost zhruba každý druhý (46,8 %) a ve věku 24 až 29 let jen asi každý třetí (32,3 %). 22,5 procent respondentů považuje vlastnictví nemovitosti za základní životní potřebu, přičemž to tak více vnímají muži (27,5 %) oproti ženám (17,5 procent).

„V posledních letech jsme si zvykli, že téma vlastního bydlení se týká všech věkových kategorií, tedy i těch nejmladších. Vlastnit nemovitost se díky nízkým úrokovým sazbám stalo realitou a nikoli nesplnitelným snem. Proto není překvapivé, že i nejmladší generace vnímá vlastnictví nemovitosti jako standard,“ komentuje výsledky Mariana Kuckirová, analytička bankovních produktů Broker Consulting, a zároveň dodává: „Jenže nízkým úrokovým sazbám a zejména 100procentním hypotékám již odzvonilo a na pořízení nemovitosti je třeba si naspořit vlastní prostředky. A je jedině dobře, že mladí lidé o pořízení vlastního bydlení přemýšlí již teď. Dává jim to totiž možnost si na potřebných 20 procent pořizovací ceny začít odkládat co nejdříve.“

Celým 65,8 procent lidí od 18 do 29 let plánuje koupi nemovitosti financovat kombinací hypotéčního úvěru a naspořených prostředků. Každý šestý ale předpokládá, že si dokonce půjčí celou částku, tedy koupi bude financovat pouze úvěrem. A 14,6 procent respondentů pak chce pořízení nemovitosti financovat pouze z naspořených prostředků, tedy bez úvěru.

„Od října platí přísnější podmínky pro získání hypotéčních úvěrů, které kontrolují celkové zadlužení žadatele. Poměr celkové výše dluhů spotřebitele k jeho čistým ročním příjmům nesmí být větší než devítinásobek a poměr měsíčních splátek dluhů k měsíčnímu čistému příjmu nesmí přesáhnout 45 procent. Navíc již dříve vešlo v platnost doporučení České národní banky výrazně omezit poskytování hypoték mezi 80 a 90 LTV, a to pouze v 15 procentech případů,“ popisuje podmínky Mariana Kuckirová.

Právě v podmínkách, za jakých lze úvěr získat, mladí lidé nejvíce tápou. Výši LTV (tedy výši úvěru k celkové ceně nemovitosti) správně zná jen třetina respondentů (33,2 %), která uvedla úvěr do výše 80 procent. LTV 90 označilo jako možnost 14,7 % procent. Banky ale takto vysoký úvěr poskytují jen v minimu případů. Téměř čtvrtina (23,7 %) počítá jen se 70procentním úvěrem a skoro jedna pětina (18,8 %) dokonce jen s polovinou ceny pořizované nemovitosti.

„Že je edukace nejmladší generace v oblasti podmínek hypotéčních úvěru nezbytná, dokazuje to, že až 40 procent mladých lidí se domnívá, že zbývající část pořizovací ceny nemovitosti mohou financovat buď formou neúčelového spotřebitelského úvěru (16,4 %), nebo úvěrem ze stavebního spoření (23,7 %). Tato varianta je velmi riziková z hlediska celkového dluhového zatížení žadatele a právě zpřísnění podmínek platných od října letošního roku by mělo tomuto předlužování zabránit,“ vysvětluje analytička bankovních produktů z Broker Consulting.


Komentáře