Důslednější výběr poplatků od Airbnb by Praze přinesl přes 120 milionů korun, navrhují Piráti

19. April 2019 00:00 0 komentářů

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek přichází s pozměňovacím návrhem k vládnímu návrhu novely zákona o místních poplatcích, kterým umožní městům požádat digitální platformy v ubytování, aby vybíraly vedle cen i místní poplatek a odváděly ho městu. Návrh zjednoduší život poskytovatelům ubytování a obcím přinese do jejich pokladen více peněz na poplatcích. Jenom v Praze by mělo jít o částku přes 120 milionů korun za rok. Navíc narovnává prostředí na ubytovacím trhu.

Těžiště návrhu leží v přenesení výběru poplatku a dalších povinností od ubytovatelů právě na Airbnb a jiné digitální ubytovací platformy.

„Chceme napravit panující právní nejistotu jasným zákonným vymezením. Člověk, který dnes podniká na digitální ubytovací platformě, často ani neví, kdy a z čeho má platit daně a poplatky, řeší to jen doporučení ministerstva a judikatura. Pozměňovací návrh má mimo jiné ambici pomoci poskytovatelům ubytování, aby jim ubyla byrokratická zátěž. Nově by totiž část povinností, jako je nahlašování cizinců, hrazení poplatků či vedení knihy hostů, mohla ubytovací platforma dělat automaticky za ně. To by bylo mnohem efektivnější a zvýšilo by to výnosy obcí,” uvedl autor návrhu Michálek.

Obcím by pirátský návrh zlepšil vybírání místních poplatků.

„Obec by získala právo požádat Ministerstvo financí, aby rozhodlo, že poplatek z pobytu bude na jejím území vybírat ubytovací platforma. Díky této přenesené poplatkové povinnosti by se jejich výběr razantně zvýšil. Domnívám se, že digitální platformy návrh také podpoří, protože mají zájem v České republice legálně podnikat a usnadnit byrokracii s poplatky svým hostitelům. Jsme si vědomi, že účinnější finanční regulace je pouze jedním z mnoha opatření, kterými je potřeba se na nové technologie adaptovat a omezit honbu za tím, aby centrum Prahy bylo přebudováno na hotelovou čtvrť,” dodal Michálek.

V další vlně Piráti pracují na pozměňovacích návrzích k vládnímu návrhu zákona týkajícího se bytového spoluvlastnictví a dalšímu návrhu k digitální ekonomice.


Komentáře

RSS 

Zprávičky

Výroba masa zůstala na loňské úrovni

Mujbiz.cz , 30. April 2019 15:00

Výroba masa v 1. čtvrtletí 2019 se držela meziročně na stejné úrovni. Celkově bylo vyrobeno 108 674 ...

Více 0 komentářů

ČOI objevila nebezpečné plyšové pejsky s mašlemi a brýlemi

Mujbiz.cz , 27. April 2019 06:00

Na trhu se objevily dvě hračky, které mohou být pro nejmenší děti nebezpečné. Jedná se o malé štěkaj...

Více 0 komentářů

Meziročně významně vzrostly ceny energií

Mujbiz.cz , 25. April 2019 07:00

Meziměsíčně vzrostly ceny zemědělských výrobců o 0,3 %, ceny průmyslových výrobců o 0,5 %, ceny stav...

Více 0 komentářů