ČOI zakazuje na trhu autíčko „Stunt Radio Control“

27. October 2019 10:08 0 komentářů

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu se nabízí hračka „Autíčko STUNT RADIO CONTROL“. Hračka mnohonásobně překračuje obsah olova i kadmia oproti povoleným limitům. Také informace, že hračka není vhodná pro děti do tří let, je na obalu uvedena pouze v anglickém jazyce.

ČOI objevila na českém trhu v nabídce hračku, která představuje riziko pro životní prostředí. Jde o plastové elektrické autíčko, které se nabízí a prodává pod názvem „STUNT RADIO CONTROL“. Hračka je na baterie a dálkové ovládaní. Výrobek je napájený 4 bateriemi 1,5 V, typu AA, dálkové ovládání je napájeno 2 bateriemi shodného typu. Hračka je označena značkou shody CE a i s dálkovým ovládáním je uložena v papírové krabici oranžové barvy s vyobrazením výrobku a rovněž s označením značkou shody CE. Informace o funkci jednotlivých tlačítek na dálkovém ovládání, i na samotném autíčku, jsou uvedeny pouze v anglickém jazyce. Obal hračky je označen piktogramem nevhodné pro děti do tří let. Zkoušky provedené laboratoří potvrdily významnou neshodu s požadavky evropské směrnice (směrnice 2011/65/EU – RoHS). Na čtyřech pájených spojích uvnitř hračky bylo potvrzeno mnohonásobné překročení obsahu olova i kadmia oproti povoleným limitním hodnotám. Nedodržení požadavků platné legislativy představuje závažné environmentální riziko kvůli možnému znečištění životního prostředí. Rovněž i informace, že hračka není vhodná pro děti do tří let, protože obsahuje malé části, je uvedena pouze v anglickém jazyce.
Česká obchodní inspekce z důvodu zamezení dalšího výskytu totožných výrobků na trhu uložila distributorovi ochranné opatření, kterým je zákaz distribuce a stažení výše jmenovaných výrobků z distribuce. Veškeré údaje o nebezpečné hračce byly předány kontaktnímu bodu RAPEX na MPO.


Komentáře

RSS 

Zprávičky

Přebytek hospodaření dosáhl 58,4 mld. Kč

Mujbiz.cz , 24. October 2019 16:07

Eurostat po pravidelné konzultaci s ČSÚ potvrdil výši salda hospodaření a dluhu vládních institucí p...

Více 0 komentářů

Živnostenský balíček se postupně naplňuje

Mujbiz.cz , 24. October 2019 15:52

Co trápí velké firmy, malé a střední podniky i živnostníky a jak situaci zlepšit. Na Ministerstvu pr...

Více 0 komentářů

Při nákupu dřeva před zimou si zkontrolujte hlavně cenu

Mujbiz.cz , 24. October 2019 15:51

Na začátku topné sezóny České obchodní inspekce upozorňuje spotřebitele, aby si při nákupu palivovéh...

Více 0 komentářů