AWS Cloud Day Prague 2025 přinese přehled praktického využití generativní AI
Praha se 22. října 2025 stane opět centrem cloudových technologií. V prostorách O2 Universum se uskuteční další ročník AWS Cloud Day Prague, který patří mezi nejvýznamnější technologické konference ve střední Evropě. Letošní program klade důraz především na praktické využití generativní umělé inteligence a její vliv na formování současného trhu.
Bohatý program s více než padesátkou odborníků
Organizátoři připravili program, v jehož rámci vystoupí více než padesát řečníků. Účastníci se mohou těšit na přednášky věnované nejmodernějším technologiím AWS, konkrétním způsobům nasazení generativní AI a případovým studiím dokumentujícím reálné využití těchto technologií v praxi.
Mezi hlavní tematické okruhy letošního ročníku patří praktické nasazení generativní AI v podnikové praxi. Julia Chorzelska, Solution Architect ve společnosti AWS, se zaměří na vývoj výkonných a odpovědných AI aplikací. Představí také postupy, jak se vypořádat s problémem halucinací umělé inteligence, který stále představuje jednu z klíčových výzev při nasazování těchto systémů.
Samostatnou sekci bude tvořit oblast dat a analytiky. Vadym Voitiuk, Principal Solutions Architect, představí přístupy zákazníků AWS ke správě a využívání dat v řádu exabajtů. Bez kvalitně zpracovaných dat nelze podle organizátorů efektivně řídit strategii žádné organizace.
Program zahrnuje také prezentace věnované modernizaci cloudové architektury. Účastníci se dozvědí novinky z oblasti cloudových služeb a seznámí se s prvním evropským suverénním cloudem, což představuje významný krok směrem k zajištění datové suverenity evropských organizací.
Zkušenosti z finanční sféry i přímé znalosti od tvůrců technologií
Mezi významné řečníky patří Mindy Ferguson, viceprezidentka pro messaging a streaming ve společnosti AWS. Z tuzemského prostředí vystoupí zástupci Raiffeisenbank Czech Republic. Miroslav Lhotský, vedoucí agilního inženýrství, a Miroslav Kováč, FinOps a IT Service Manager, budou sdílet praktické zkušenosti se zefektivňováním využití technologií AWS v prostředí velké finanční instituce.
Navázání na úspěšný loňský ročník
Předchozí ročník AWS Cloud Day se konal 23. října 2024 a zaměřil se na možnosti AI technologií. Tibor Kolejak, vedoucí divize Enterprise pro Českou republiku a Slovensko ve společnosti AWS, představil technologii Amazon Transcribe určenou pro přepis mluvené češtiny a slovenštiny. Lucie Rehák Novotná, vedoucí oddělení AI ve společnosti Resistant AI, pak ukázala technologii pomáhající zastavit finanční podvody a padělky.
Loňský ročník přilákal více než 1400 účastníků, kteří měli možnost seznámit se s klíčovými technologiemi AWS a jejich praktickým využitím v různých odvětvích. Konference poskytla také prostor pro networking a výměnu zkušeností mezi profesionály z oboru.
Klíčová událost pro sledování digitální transformace
Letošní AWS Cloud Day Prague 2025 představuje významnou příležitost sledovat vývoj v oblasti využívání AI a cloudových technologií. Pro odbornou veřejnost, novináře i technologické nadšence bude tato událost klíčovým zdrojem informací o směřování digitální transformace nejen v Česku, ale v celé střední Evropě.